fallback

Краят преди началото за Джузепе Конте

Италия се насочва към технократско служебно правителство и нови избори, но и президентът е под натиск

08:17 | 28.05.18 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Някак си е смешно, че години наред в Европа се спекулираше за излизането на Гърция от еврозоната (Grexit), но в същото време кризата в страната основател на зоната и на ЕС Италия се ускоряваше. Напоследък и там се заговори за т. нар. Italexit.

Планираното антистемно правителство на партиите врагове „Движение 5 звезди“ и десните популисти „Лига“ поне засега е в историята, след като предложението на кандидат-премиера Джузепе Конте на „преподобния“ Паоло Савона от Лигата за министър на икономиката и финансите разбираемо предизвика ветото на президента Серджо Матарела.

Ако трябва да си припомним „Божествена комедия“ на Данте, безспорно се сещаме за цитата „О, вий, прекрачващи през този праг, надежда всяка тука оставете" – не особено оптимистично. Как ще продължи всичко? 

Първо ще дойде хаосът, а може би и нови избори. Матарела вече насрочи за обяд среща с икономическия експерт Карло Котарели. Бившият представител на Международния валутен фонд (МВФ) може да застане начело на преходно правителство, което да изведе страната до нови парламентарни избори. Повечето партии казват, че няма да подкрепят технократско правителство и ще настояват за предсрочни избори през есента, ако не бъде съставено коалиционно правителство.

Но и самият Матарела е под натиск, а кампанията ще изпълнена с взаимни обвинения и клетви за напускане на еврозоната – те ще са част от ежедневието. За това какво ни очаква, намекна още в неделя лидерът на лигата Матео Салвини: „В този момент има думата трябва да бъде върната отново на народа. Ние не сме роби на германците и французите", каза той на хората.

„5 звезди“ от своя страна иска импийчмънт на  президента Серджио Матарела. „Ние бяхме на няколко крачки от съставяне на правителство и бяхме спрени, защото в нашия кабинет имаше министър, критикувал Европейския съюз", заяви лидерът на движението Луиджи Ди Майо в интервю за телевизия RAI. „Искам тази институционална криза да бъде отнесена до парламента... и президентът да бъде съден", каза той, уточнявайки, че става въпрос за обвинения по член 90 от конституцията. Този член предвижда парламентът да гласува срещу президента за държавна измяна или накърняване на конституцията. Ако това бъде подкрепено от обикновено мнозинство, Конституционният съд ще трябва да реши дали да има импийчмънт или не.

Огромната конкуренция на абсурдите вече започна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:31 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Свят виж още